Podajnik RK-O


Palnik RK-O to zmodernizowana wersja znanego i cenionego przez użytkowników palnika EKO-PAL. Przystosowany jest do efektywnego spalania ekogroszku oraz pelletu w procesie ciągłym, w wyniku czego generowana jest energia cieplna. To palnik wydajny i bezawaryjny. Stosowany jest tylko w najlepszych kotłach 5 klasy oraz Ecodesign. Zmodernizowany palnik RK-O jest gwarancją optymalnej pracy kotła zarówno w czasie minimalnego zapotrzebowania na ciepło, jak i przy pracy z pełną mocą. Palnik RK-O dostępny jest w mocy 8-16 kW i 12-25 kW.

Od swojego poprzednika palnik RK-O różni się przede wszystkim systemem napowietrzania. Znajduje się tutaj bowiem okrągły system napowietrzania paleniska, którego zasada działania jest podobna do zasady działania palników retortowych. Okrągły system napowietrzania z dwoma rzędami dysz napowietrzających gwarantuje perfekcyjne spalanie o wysokiej skuteczności, bez problemu zatykania się głowicy.

Palnik posiada wysokiej jakości palenisko (głowicę) wykonane z odlewu żeliwnego z metalową obudową. Dzięki wyeliminowaniu elementów ruchomych i zastosowaniu jednych z najlepszych na rynku napędów podzespoły są tu praktycznie bezawaryjne, a prawdopodobieństwo ich uszkodzenia jest minimalne.

Podajnik palnika RK-O wyposażony jest w ślimak podający ze zwojem przeciwbieżnym, odpowiadający za transport opału ze zbiornika do paleniska. Ślimak wykonany jest ze stali atestowanej i pozwala na efektywne transportowanie paliwa, które posiada niejednolite uziarnienie. Oczywiście parametry regulatora można dostosować do własnych preferencji i rodzaju stosowanego aktualnie paliwa poprzez wprowadzenie odpowiednich nastaw w układzie sterowania.


Zestaw zawiera:

 • kompletny podajnik gotowy do montażu i pracy,
 • uszczelki pod dmuchawę i zbiornik,
 • kabel zasilający motoreduktor,
 • stopka poziomująca,
 • deflektor,
 • instrukcja obsługi,
 • karta gwarancyjna,
 • śruby montażowe.

Palnik spełnia wymagania dyrektyw UE i norm: 2006/42/WE - Maszyny (MD), 2006/95/WE - Niskie napięcie (LVD), 2004/108/WE - Kompatybilność elektromagnetyczna (EMC) Bezpieczeństwo - PN-EN 12100-1:2005, PN-EN 12100-2:2005, PN-EN 1050:1999, PN-EN 954-1:2001

Produkt oznaczony jest znakiem CE.

Zastrzegamy sobie prawo do zmian technicznych, specyfikacji, wyposażenia standardowego i dodatkowego oraz zmian cen.

 

Spalane paliwa:

Węgiel kamienny sortyment groszek energetyczny (paliwo podstawowe):

 • Wartość opałowa: min. 26000 kJ/kg
 • Granulacja: poniżej 25 mm
 • Maksymalna ilość miału: 15%
 • Wilgotność maksymalna: do 10%
 • Zawartość popiołu: do 4-8%
 • Temperatura stapiania się popiołu (punkt płynięcia): nie mniej niż 1200°C-1250°C

Pellety (paliwo zastępcze):

 • Wartość opałowa: 17000 - 18000 kJ/kg
 • Wilgotność: max do 10%
 • Granulacja: średnica 6-8 mm, długość 10-30 mm
 • Zawartość popiołu: nie większa niż 1%.
 • Gęstość nasypowa: 650 - 700 kg/m³

Zalecane jest stosowane węgla o niewielkich lub średnich zdolnościach koksowania, jak typ 31 lub typ 32 o zawartości części lotnych powyżej 30%. Stosowanie węgla typu 33 (koksujących) i typu 34 (silnie koksujących) nie jest zalecane. Istotnym parametrem stosowanego paliwa jest jego wilgotność, która nie powinna przekraczać 10%.

Pellet musi być wyprodukowany z czystego i wolnego od związków chemicznych (szczególnie dodatków, takich jak kleje) drzewa. Powinien być magazynowany w suchym miejscu, dla utrzymania twardej konsystencji. Zawilgotniały pellet będzie miękki i pokruszony. Używanie tak zniszczonego i złej jakości pelletu spowoduje problemy w pracy poszczególnych podzespołów palnika i spalaniu paliwa. Pellet powinien być wolny od trocin i kurzu, mieć twardą konsystencję oraz dobrą (znormalizowaną) jakość.

 

Okrągły system napowietrzania "ASR"

Pozwala na efektywne spalanie paliwa zarówno w czasie minimalnego zapotrzebowania na ciepło, jak i przy maksymalnej mocy kotła.

Bieg wsteczny (lewe obroty) silnika

Podajnik standardowo wyposażony jest w motoreduktor z funkcją biegu wstecznego. W przypadku zablokowania się ślimaka, funkcja ta (lewe obroty) umożliwia jego odblokowanie bez konieczności demontażu palnika lub innych jego elementów. 

Zabezpieczenie motoreduktora

Standardowo podajnik wyposażony jest w tradycyjny klin (śrubę z pełnym gwintem 6”), który chroni motoreduktor przed przegrzaniem lub uszkodzeniem. Opcjonalnie podajnik może być wyposażony w elektroniczną zawleczkę (moduł e.o.s.). Szczegóły »

Dolna wyczystka głowicy palnika

Głowica podajnika (palenisko) posiada tzw. dolną wyczystkę. W przypadku dużych zanieczyszczeń wynikających z ciągłego użytkowania lub podczas okresowej konserwacji, dolna wyczystka umożliwia nam w szybki sposób opróżnić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia.

Przyłącze układu zalewowego (strażaka)

Rura ślimaka posiada mufę do zamontowania termicznego zaworu przelewowego. Chroni on przed cofnięciem się płomienia do zbiornika paliwa, działając niezależnie od regulatora kotła. W przypadku dostania się płomienia rura ślimaka zalewana jest wodą. Szczegóły »

 

Ślimak z przeciwbieżnym zwojem

Daje nam możliwość spalania paliwa o zróżnicowanym uziarnieniu, np. pellet. Paliwo w tym palniku transportowane jest do góry wprost na palenisko, gdzie następuje proces spalania. Wyeliminowano tutaj kolano żeliwne, podobnie jak w przypadku palnika retortowego.

Boczne wyczystki rury ślimaka

Dodatkowe wyczystki (lewa i prawa) znajdują się również na ramce mocującej zbiornik na opał. Wyczystki pełnią funkcję głównie praktyczną. Pozwalają w szybki sposób opróżnić zbiornik na opał, np. podczas wymiany ślimaka lub w podczas okresowej konserwacji podajnika.

Gniazdo łożyskowe ślimaka

Ślimak zamontowany jest między motoreduktorem a tzw. gniazdem łożyskowym. Przednia część ślimaka jest w nim zabudowana dzięki czemu nie jest narażony na wyprężanie się przez nacisk stosowanego paliwa i długoletnim użytkowaniem. Takie rozwiązanie znacząco wydłuża żywotność ślimaka.

 

 Palnik Rko

Powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.