Kontakt:

Biuro:

ul. Poniatowskiego 11A,

63-300 Pleszew

(62) 720 68 58

Dział serwisu:

(62) 741 64 58

Pellet

 Pellet - co to takiego?

Pellet możemy znaleźć także pod innymi nazwami, takimi jak pelet, pelety, czy też pellety. Jednak docelowo mowa jest dokładnie o tym samym produkcie służącym do ogrzewania. Najprościej tłumacząc, pellet jest ekologiczną alternatywą dla węgla, koksu, oleju opałowego, czy też miału. Próbując sobie wyobrazić strukturę pelletu, warto wyobrazić sobie granulat. W rzeczywistości jest to maksymalnie skondensowana mieszanka trocin. W tym celu trociny oraz wióry przechodzą przez specjalny proces prasowania. Nie stosuje się w tym przypadku żadnych dodatkowych surowców lub „ulepszaczy”. Jedynym naturalnym składnikiem, z jakim wióry mają kontakt przed właściwą obróbką, jest woda bądź para wodna. Jej zastosowanie służy przede wszystkim scaleniu trocin w jednolitą masę. Powstały pellet o rozmiarach około 8 milimetrów, idealnie nadaje się do różnego rozmiarów kotłów grzewczych. Najczęściej stosuje się jednak piece z podajnikiem ślimakowym. Ciekawostką jest to, że pellet wykorzystywany jest także w branży zoologicznej. Sprzedaje się go jako zstępczy żwirek dla kotów. Idealnie spełnia swoją rolę jako ściółkę dla zwierząt.

Krótka historia

Ciężko jest określić na podstawie wielu źródeł i doniesień, kiedy tak naprawdę zaczęto produkować pellet na dużą skalę. Według niektórych informacji, podawane są lata 80-te. Miejscami, w którym zapoczątkowano spalanie przy pomocy tego biopaliwa była Skandynawia, a także Ameryka Północna. Inne źródła wskazują na początek lat 90-tych. Prawdziwe zapotrzebowanie zaczęło się dopiero na początku XXI wieku. W tamtym czasie wyjątkowo poważnie zaczęto podchodzić do wykorzystywania surowców odnawialnych w technice grzewczej nie tylko budynków mieszkalnych, ale również użytku publicznego

Rodzaje pelletu

Trociny mogą być pozyskiwane z różnego rodzaju roślin. Najbardziej pożądanym surowcem jest jednak drewno pochodzące z drzew iglastych, które dodatkowo zostały pozbawione kory. Taki pellet uchodzi za najbardziej kaloryczny. Jednak surowcem, jak już wcześniej wspomniano może być praktycznie każdy gatunek rośliny. Wyróżnia się zatem pellety drzewne z drewna liściastego, a nawet egzotycznego z domieszką pochodnych drzew. Tutaj często wykorzystuje się łupiny kokosów. Zdecydowanie mniej popularnym jest pellet trawny pozyskiwany, jak sama nazwa wskazuje, ze zwykłej trawy.

Ekologiczne ogrzewanie

Ekologiczny aspekt wykorzystania pelletu jako paliwa, w wielu przypadkach odgrywa niezwykle istotną rolę przy wyborze kotła grzewczego. Jego najważniejszą cechą jest zerowa emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Wybierając Pellet należy wcześniej sprawdzić, czy producent posiada certyfikat DIN Plus, świadczący o ekologicznych właściwościach biopaliwa. Pozostałe substancje wydobywające się podczas spalania, także wyróżniają się bardzo niskim wskaźnikiem. Ponadto pellet po sobie zostawia naprawdę niski odsetek popiołu (mniej niż 0,5%).

Zalety pelletu

Zanim przejdziemy do opisywania samych zalet pelletu, na początku warto wspomnieć o jednym minusie takiej techniki grzewczej. Wiele osób czuje spore ograniczenie przed pierwszą poważną inwestycją, jaką jest piec do spalania pelletu. Im bardziej ma być zautomatyzowany, tym jego cena będzie wyższa. Koszt kotła spalającego pellet może wahać się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nie powinniśmy mimo wszystko zrażać się dość wysokim wydatkiem. Ponieważ eksploatacja pieca i niska cena biopaliwa, bardzo szybko powoduje zwrot pieniędzy. W ciągu roku można zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Bardzo dużo zależy od tego, jakie ogrzewanie stosowano wcześniej.

Do najważniejszych zalet pellettu zalicza się między innymi:

  • brak emisji CO2 w procesie spalania (certyfikat DIN Plus)
  • ekonomię, ogrzewanie jest bardzo energooszczędne
  • wysoka wartość energetyczna około 19 500 kJ na kilogram biopaliwa
  • bardzo niski wskaźnik popiołu – oblicza się, że z jednej tony pelletu zostaje tylko 5 kg popiołu
  • wykorzystanie uzyskanego popiołu jako naturalnego nawozu do roślin, w tym trawy
  • bezpieczne i efektywne magazynowanie – w 1 metrze sześciennym mieści się około 65 kilogramów pelletu. Do rocznego ogrzewania domu o średniej powierzchni 100 metrów kwartowych potrzeba około 2,6 tony biopaliwa – to zajmie tylko 4 mery szcześcienne piwnicy lub innego pomieszczenia.
  • niski wskaźnik szkodliwych substancji wydobywających się w procesie spalania, w tym dwutlenku siarki.
  • kotły na pellet są bardzo wygodne w korzystaniu, nie potrzebują tradycyjnego „podkładania”, pozostając praktycznie piecem bezobsługowym.

 

powrót

Najczęstsze pytania

Porady fachowców

Wymiana i konserwacja

Pliki do pobrania

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.